نظرات برای مقالات طراحی و فتوشاپ

ورود کاربران

ویژگی های فونت خوانا

فونت فارسی خوانا چه ویژگیهایی دارد؟
اگر بگوییم که یک فونت خوانا هست ، دقیقا منظور این نیست که اصلا نشه اون فونت رو بخونیم و بفهمیم! منظور این هست که در متون، در پاراگراف ها که کلمات و خطوط زیاد میشن سرعت فهم و خوانایی کلمات بیشتر باشن.

در حال حاضر بعضی از منتشران کتب این نکته را میگن که هنوز از همون فونت های قدیمی مثل نازنین و لوتوس و...برای نوشته هاشون استفاده می کنن.
اما حالا چرا؟
فونتی همانند لوتوس با این که در خطوط کرسی ش تراز دقیق ندارد اما خوانایی آن بالاست به این دلیل که از تنوع خاصی برای طراحی حروفش استفاده شده و ضمن این که زوایای طراحی حروف زوایایی تند نیستند و همچنین اندازه های متفاوت.
این که حروف زوایا تند نیستند چه کاربردی داره؟ مطمئنا این گونه فونت ها به دست خطی که همه ی ما روی کاغذ می نویسیم نزدیک تر هست تا فونت هایی که از زوایای تند استفاده میشن.
اندازه متفاوت حروف خوانایی رو در فونت بیشتر می کنه. مثلا اندازه ع با اندازه نون بسیار متفاوت است. به عکس زیر دقت کنید :

بلواقع هنگام مطالعه خیلی زود حروف در ذهن ما ثبت میشن و تحلیل می شن و سرعت خوانایی بالاتر میره. بلواقع حروف واضح تر هستند.

البته همانطور که در مقاله ی انواع فونت فارسی گفته شد ، فونت هایی همانند فونت ایرانسانس و یکان برای استفاده در وب خوانایی بسیار خوبی دارند چون در این فونت ها اختلاف ضخامت کمتر دیده می شوند خصوصا صفحات وبی که با مانیتور کامپیوتر دیده می شوند . البته مطمئنا هارمونی میان حروف و البته ابعاد بزرگ و مناسب هم در خوانایی این فونت ها موثر هستند.

یکسال در اینماد

وب سایت
parsafont.ir

ارسال دیدگاه و سوال شما

سئوال یا دیدگاه شما در اسرع وقت منتشر خواهد شد

سوالات و دیدگاه های شما