نظرات برای مقالات طراحی و فتوشاپ

ورود کاربران

انواع فونت فارسی

نکته ی مهم برای انتخاب فونت ، مخاطب شما و نوع محتوی شماست.

 دسته ی اول : بسیاری از فونت های فارسی بیشتر برای وب استفاده می شوند. دلیل آن هم کاملا مشخص است. چون در مانیتورها بهتر دیده می شوند. به نظر می رسه دلیل این هست که طراحی این دسته از فونت ها به شکلی صورت گرفته که از یک ضخامت مشخص استفاده شده است و این باعث میشه در مانیتور ها که معمولا رزولیشن زیادی ندارند بهتر دیده بشن.

دسته ی دوم : بسیاری دیگر از فونت ها بیشتر برای چاپ استفاده می شن. هنوز بسیاری از انتشارات از فونت های قدیمی مثل لوتوس ، نازنین ، میترا استفاده می کنند . نکته ای که بعضی از اونها به دلیل استفاده از این فونت ها اشاره می کنند این هست که خواننده کتاب با سرعت بهتری ، متن را می توانند بخوانند.
به نظر من دلیل خوانایی بهتر و سریعتر این فونت ها این هست که اختلاف ابعاد حروف بیشتر هست و این باعث می شه خواننده خیلی راحت حروف رو تشخیص دهد. (در فونت پارسا با این که در دسته فونت های تحریری قرار میگیره ، من این نکته را رعایت کردم).
مثلا در کتاب زیر (از مهدی گلشنی استاد تمام فیزیک) از فونت نازنین استفاده شده است :

دسته ی سوم : فونت های تحریری هستند. (همانند فونت فارسی ایوب که باز طراحی و اصلاح فونت کتب مدرسه است) . اما سوال مهم این هست که کاربرد فونت و خط تحریری چیست ؟ چرا در کتب ابتدایی مدرسه از این فونت استفاده شده است؟ ( حتی برای اول دبستان، البته با کمی تغییرات).
جواب مشخص است. وقتی دانش آموز فونت تحریری رو یاد می گیرد، دست خط شخصی شان اگر بر مبنای خط تحریری نوشته شود، انواع بسیار زیادتر و متفاوت تری را بین دانش آموزان مشاهده خواهیم کرد.  (مثلا فونت فارسی پارسا که دست خط شخصی بنده هست مبنای اون روی خط تحریری هست ، با این که با خط تحریری متفاوت است).

دسته ی چهارم: فونت نستعلیق هست. شاید شما از فونت irannastaliq استفاده کرده باشین. البته نرم افزارهایی شبیه نرم افزار کلک هم از این نوع فونت و حالت شکسته نستعلیق را طراحی کردن و می توانید استفاده کنید.
کاربرد فونت نستعلیق بیشتر در متون ادبی دیده می شود. همچنین در بسیاری از تابلوها مثلا تابلوهای معرفی پزشکان این فونت را مشاهده کرده اید.

دسته ی پنجم: در این 10 سال اخیر شما فونت های دست نویس هم طراحی شده اند. فونت زیبایی همانند فونت لیلا که کار آقای رضا بختیاری فرد هست. فونت فارسی پارسا هم کار بنده هست که 5 سال طراحی اون زمان برد (البته تا نسخه ی سوم).
کاربرد این فونت ها بستگی به شکل طراحی آن فونت دارد.

یکسال در اینماد

وب سایت
parsafont.ir

ارسال دیدگاه و سوال شما

سئوال یا دیدگاه شما در اسرع وقت منتشر خواهد شد

سوالات و دیدگاه های شما