نظرات برای مقالات طراحی و فتوشاپ

ورود کاربران

حروف ترکیبی یا مرکب در فونت های فارسی و عربی

ابتدا معنای حروف ترکیبی برای فونت های فارسی (البته همچنین عربی) را باز خواهیم کرد. به عکس زیر در فونت پارسا دقت کنید :

کلمه ی صمیمی با فونت پارسا نوشته شده است. همانطور که در عکس بالا مشاهده می کنید حرف ص برای ترکیب با میم جداگانه طراحی شده است و همچنین حرف ی وسط برای ترکیب با میم جداگانه طراحی شده است و در انتها حرف میم برای ترکیب با ی جداگانه طراحی شده است.

بنابراین منظور از حروف ترکیبی ، حروفی هستند که برای ترکیب با حروف دیگر به شکلی متفاوت از حالت اصلی طراحی می شوند.
درعکس زیر بعضی از حروف ترکیبی را از فونت پارسا مشاهده می کنید.


هنگام طراحی این حروف باید برای اعمال علامت ها (فتحه ، ضمه و...) دقت فراوان شود (در یک مقاله ی جداگانه نحوه ی علامت گذاری برای حروف ترکیبی را در نرم افزار Fontcreator توضیح خواهم داد).
و نکته بسیار مهم حفظ هارمونی ترکیب حروف برای ایجاد کلمه و همچنین در متن است که در آینده در مقاله ای به این نکته هم خواهم پرداخت.
در انیمیشن زیر بعضی از حروف ترکیبی از فونت پارسا را می تونید مشاهده کنید :


اما این حروف ترکیبی چه فوایدی برای فونت های فارسی و عربی دارند؟ جواب اصلی آن کاملا مشخص است . زیبایی فونت می تونه خیلی بهتر بشه و تنوع در طراحی می تونه بسیار وسیع تر باشه. ضمن این که برای بسیاری از فونت ها حالت ترکیبی حروف فضای کمتری رو می تونه در خط بگیره و بلواقع کلمات بیشتری رو نوشت.

در مورد تاریخچه ی این شکل از فونت ها باید گفت این شکل از ترکیب حروف فقط مربوط به حال حاضر و فونت های جدید نیست بلکه از قدیم در خوش نویسی نسخ و ثلث و نستعلیق دیده می شود.

نویسنده مقاله : مجید هلاکویی
 

یکسال در اینماد

وب سایت
parsafont.ir

ارسال دیدگاه و سوال شما

سئوال یا دیدگاه شما در اسرع وقت منتشر خواهد شد

سوالات و دیدگاه های شما